محرم بی زباله

محرم بی زباله

با شروع ماه محرم و آغاز دهه پرشور عزاداری امام حسین، چهره شهر مشکی پوش میشه و بوی سپند و گلاب و چای روضه س که مشام آدم رو تو هر کوچه وخیابانی نوازش میده. لابلای همین شور حسینی که قدم بزنیم میشه فهمید که بعضی چیزها اشتباها وارد این مرثیه بزرگ شدند و حضورشون، رو دل زمین ممکنه حتی سنگینتر از غم عاشورا باشه…بعید بنظر میاد شما محرم بی زباله رو بیاد داشته باشین،پس منظورم دقیقا اون دست آدمایی هستن که برای اذیت شدن کمتر، یا هر چیز دیگه، ظرف پلاستیک رو سر سفره ها و تکیه های عزا میبرن و دل قشر زحمت کشی بنام پاکبان رو به درد میارن، هر چند که درد اصلی رو با اینکار ما به زمین و محیط زیستمون تحمیل می کنیم.

ازونجایی که اصل واقعه عاشورا و محرم برام خیلی جای سواله، مطالعه م رو دربارش بشتر کردم…کتاب نامیرا اثر صادق کرمیار رو خوب یادمه که چقدر عالی فلسفه عاشورا رو گفته و اینکه فراموش نکنیم کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا یعنی چی…از نظر من یعنی اینکه ما روزانه انتخاب بین حق و باطل و خیر و شر رو تو موارد مختلف زندگیمون انجام میدیم که باید از خودمون بپرسیم چند مورد تو جبهه حق بوده رفتارمون و چقدر نزدیک تر میشیم به تصمیمای درست تر…

این انتخاب ها زندگی ما و حتی آیندمون رو میسازن..همونطور که یاران امام حسین حق رو انتخاب کردند و با انتخابشون واقعه عاشورا رو تا به امروز برامون زنده نگه داشتند…بعد از دیدن مراسمای عزاداری امسال این سوال بیشتر از قبل تو ذهنم پررنگ شد که انتخاب های بظاهر کوچک ما چه تاثیر بزرگ و عمیقی میتونه داشته باشه…برای همین با خودم گفتم بهتره نذر امسالم یک کار فرهنگی کنم …اولین کاری که کردم #محرم رو تو شبکه های اجتماعی جستجو کردم..یکم که جلوتر رفتم به یه ویدئوی جالب برخوردم از گروه سینمایی کاخه که در مورد جنگ بین لیوانای پلاستیکی و لیوان شیشه ای برای چای روضه محرم بود…واکنش مردم به این ویدئو خیلی خوب بود و بعدا دیدم که چقدر خوب تونسته یکی از انتخابای بظاهر کوچک اما با تاثیر عمیق رو نشون بده…این پست با #محرم_بی_زباله پخش شده بود و چه چیزی برای نوشتن بهتر ازین؟!

ظروف پلاستیکی بر اثر گرما و سرما خورده میشه و به قطعات ریزی تبدیل می‌شن. این قطعات ریز مثل یک حائل بین زمین و هوا عمل کرده و در رشد گیاهان اختلال ایجاد می‌کنند. ‌قطعات ریز پلاستیک، ازیک‌طرف، مانع نفوذ آب به زمین میشن و از طرف دیگه، جلوی رشد و جوانه‌زدن و بیرون آمدن گیاه از خاک رو می‌گیرند. همین معضل، قابلیت کشت در برخی ‌زمین‌های کشاورزی را از بین برده. همچنین رهاشدن ظروف یکبارمصرف پلاستیکی در آب‌ها و در نهایت ورود آنها به رودخانه و دریا، زیست ماهیان و آبزیان را با خطر جدی مواجه می‌کنه که نتیجه اون نابودی ‌این منابع غذاییه.

استفاده نکردن از ظروف پلاستیک شاید یکم پرزحمت باشه اما با توجه به ضرری که پلاستیک روی محیط زیست داره و حتی زیبایی شهر رو از بین میبره، خیلی خوبه که تا حد ممکن ازش استفاده نکنیم و یا حداقل استفاده ش رو کمتر کنیم. مثلا چای روضه رو تو لیوانای شیشه ای بدیم که قابل شستشو ان و چند بار هم میشه استفاده کرد. و در عین حال، خوردن چای یا نوشیدنی داغ در اون ضرری هم نداره.
و این بیت شعر چقدر عالی این نکته رو اشاره کرده:

ما مزد ظرف شستنمان را گرفته ایم/ توفیق حسن و عاقبت از صاحب عزا

در آخر چند نکته که به ذهنم رسید میشه انجام بدیم تا #پس_از_این زباله کمتری تولید بشه در این سبک مراسمات رو براتون میزارم، امیدوارم خدا به هممون توفیق حسن و عاقبت بخیری بده و شعور حسینی رو توام با شور حسینی در نظر داشته باشیم..

۷ توصیه برای مصرف کمتر پلاستیک در ماه محرم

  • جایگزینی لیوان های شیشه ای به جای لیوان های پلاستیکی، بخصوص برای نوشیدنی های گرم
  • استفاده از پارچه نویسی به جای بنرهای پلاستیکی
  • حذف/کمتر کردن آب و نوشیدنی های با ظرف پلاستیکی از سفره نذری
  • استفاده از سفره های پارچه ای یا پلاستیکی پایدار به جای استفاده از سفره یک بار مصرف
  • جایگزینی ظرف های قابل شستشو و چندبار مصرف به جای ظرف های یکبار مصرف نذری
  • جایگزینی کیسه های پارچه ای برای نگهداری کفش در هیات ها
  • همراه داشتن لیوان، قاشق و چنگال شخصی به جای استفاده پرتعداد از لیوان و یا قاشق چنگال یک بار مصرف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *