تاریخ جهان در شش لیوان

a-history-of-world-in-6-glasses

تاریخ جهان در شش لیوان ، یک کتاب بسیار جذابه، اما بنظرتون موضوعش چی میتونه باشه ؟؟
اولین دفعه که این سوال رو کسی ازم پرسید گفتم در مورد شکل گیری و پیدایش جهانه حتما! اما خب باید بگم که اینطور نیست. هزاران سال، آب تنها نوشیدنی بشر بود. ولی در ۱۰ هزار سال گذشته تغییرات زیادی بوجود آمده. نوشیدنی‌های مختلف نه تنها بر اساس مزه‌شان بلکه بر اساس تغییرات اجتماعی، پدید آمدند، اهمیت یافتند و تاثیرگذار شدند.

کتاب تاریخ جهان در شش لیوان نوشته Tom Standage درباره نقش نوشیدنی ها در تاریخ بشر صحبت کرده و جالبه بدونید  بعضی از نوشیدنی ها نقششان در تاریخ بشر بیشتر از رفع تشنگی بوده و اثرشون  روی دوره های تمدن بشری  خیلی گسترده و عمیق هست. شش نوشیدنی محبوب دنیا شامل آبجو، شراب، مشروبات تقطیری، قهوه، چای و سودا(نوشیدنی گازدار غیر الکلی) در این کتاب معرفی شدن و نویسنده درباره هر کدوم بصورت جداگانه توضیح داده که در اینجا بخشی از این توضیحات رو براتون میزاریم که برگفته از سایت کافه کتاب هست. اما نقدی که به این کتاب وارده این هست که بر اساس فرهنگ غرب نوشته شده و کشورهای آسیایی خیلی کم در این کتاب دیده میشن که خب جای تامل داره!

چرا مطالعه این خلاصه کتاب را پیشنهاد می‌کنیم؟

جذابیت این کتاب در این است که تاریخ بشر را از دریچه‌ی تازه‌ای می‌بیند. یکی از روش‌های جالب خواندن تاریخ این است که با تعریف کردن سرگذشت چیزهایی که در نگاه اول خیلی جالب و مهم نیستند تاریخ استفاده انسان از آنها و در نتیجه تاریخ خود آنها  چیزها را مرور کنیم و از خلال این مرور کردن با تاریخ جهان کمی آشناتر شویم.
از مهمترین اشکالاتی که به کتاب وارد کرده‌اند تمرکزش روی تاریخ غرب و کم توجهی‌ نسبی به آسیا و آفریقا و آمریکای جنوبی است. تا جایی که نویسنده حتی داستان چای را از دریچه بریتانیایی تعریف می‌کند.
بعد از خواندن  این خلاصه می بینید که نوشیدنی‌هایی که امروز بسیار معمول و در دسترس هستند چه نقش مهم و دوران سازی در توسعه‌ی تمدن بشری داشته اند.

آبجو

مردم چه اکنون و چه بعدا از نوشیدن یک لیوان آبجو لذت می‌برند ولی شما هیچ وقت از خود پرسیده‌اید که چه کسی آبجو را اختراع کرده؟ خب، در واقع آبجو هیچ وقت اختراع نشده بلکه کشف شده است.

ریشه‌ی آب‌جو به اواخر عصر یخ‌بندان باز می‌گردد. ۱۰.۰۰۰ سال پیش از میلاد. هنگامی‌که انسان در منطقه‌ای بسیار حاصل‌خیز هلالی شکل در خاورمیانه و مصر کنونی، شروع به کشت وسیع غلات و گندم کرد. منطقه‌ی موسوم به هلال خصیب همان منطقه از زمین است که به آن گهواره‌ی تمدن می‌گویند. جاییه که از دجله و فرات و بین النهرین شروع می‌شد و تا ساحل شرقی مدیترانه ادامه پیدا می‌کرد. سرزمینی که اکنون کشورهایی مانندِ عراق، سوریه، اردن، لبنان، سرزمین‌های اشغالی فلسطین، قبرس، مصر، لبنان، جنوب‌شرقی ترکیه و غرب ایران را شامل می‌شود. منطقه‌ای مهم که نمی‌توان بدون شناخت آن از تاریخ تمدن در سیاره‌ی زمین سخن گفت.

انسان سپس دریافت که اگر غلات در آب بماند، نشاسته یا عصاره‌ی آن به مالت تبدیل می‌شود و اگر با این نشاسته چیزی مانند فرنی درست می‌کردند و آن را چند روز نگه می‌داشتند، نوشیدنی گازدار سرخوش‌کننده‌ای به دست می‌آمد. ساکنان منطقه از مزه و حالتی که از آن ایجاد می‌شد خوش‌شان آمد و شروع به تولید دوباره‌ی آن کردند.

آن‌گونه که کتاب مدعی است، اساساً همین خوش‌آیند آب‌جو جزو دلایلی بود که باعث شد بشر یک‌جانشین شود. زندگی بشر در آن زمان از راه «شکار» و «جمع‌آوری» محصولات کشاورزی می‌گذشت به همین دلیل انسان‌ها تنها می‌توانستند از بخش‌های مشخصی از زمین‌ها استفاده کنند و هنوز توانایی ذخیره‌ی غذا را نیز نداشتند. اما اشتیاق آن‌ها به محصولاتی با پایه‌ِ غلات مانند آب‌جو و نان باعث شد که در پی منابع ثابت غلات باشند. این‌گونه انسان به سمت ذخیره کردن غلات برای مصرف در چند ماه یا حتی چند سال رفت. پس از آن، همان‌گونه که مزایای این ذخیره‌سازی را کشف کرد، دریافت که بهتر است در کنار این منابع بماند. بدین‌ترتیب و با یک‌جا‌نشینی بشر و تغییر سبک زندگی از کوچ‌نشینی، تمدن‌ها نیز مستقر شدند. همین نیاز به غلات به تدریج انسان را به سمت توسعه کشاورزی هم برد. جامعه رشد کرد و اتکا به این محصولات با پایه غلات مثل آبجو و نان بیشتر شد و بعد انسان کم‌کم شروع کرد به کشاورزی و کاشتن محصولات دلخواه دیگر کرد.

با بزرگ‌تر شدن این یک‌جانشینی‌ها و ایجاد تمدن‌های بزرگتر، آبجو به جزئی بزرگ‌تر از زندگی روزانه تبدیل شد. آبجو نماد تمدن شد و پذیرایی با آن نشانه‌ی میهمان‌نوازی. حتی آبجو در مراسم مذهبی و دولتی هم نوشیده‌ می‌شد.

از آبجو به عنوان «نوشیدنی انسان متمدن» در گیل‌گمش یاد شده‌است. افسانه‌ای که به اولین اثر ادبی مکتوب بشر مشهور است و در بین‌النهرین شرح داده‌شده‌ است.

شراب

در روزگار قدیم شراب در مقادیر کم یافت می‌شد و جابه‌جاییِ آن بسیار گران بود. به همین دلیل تنها ثروت‌مندان به این نوشیدنی دسترسی داشتند.

آشوریان، شراب را نماد منزلت اجتماعی می‌دانستند. آشور ناصیر پال (نخستین پادشاه بزرگ آشور)‌ در جشن‌هایی که برای خواص امپراتوری‌اش برگزار می‌کرد به میهمانان شراب می‌داد که قدرتِ خود در وارد کردنِ شراب (به عنوان کالایی گران‌قیمت و کم‌یاب)‌از نقاط مختلف جهان را نشان دهد.

در یونان باستان نیز شراب نمادی از مرتبه‌ی اجتماعی محسوب می‌شد. یونانیان آموختند چه‌گونه شراب را مقرون‌به‌صرفه‌تر تولید کنند. شراب به نوشیدنی محبوب روشن‌فکران تبدیل شد و به سمپوزیوم‌ها، جشن‌ها و مراسم شاعران و هنرمندان راه پیدا کرد و پای ثابت این محافل شد.

اما آبجو در یونان باستان از چشم افتاد و پست شد. یونانیان آن را نوشیدنی بربرهای بیگانه می‌دانستند. یونانی‌ها شراب و فرهنگ آن را با افتخار به کشورهای مدیترانه صادر کردند. این، به تاثیرگذاری روبه‌رشدشان در دنیا کمک کرد و فرهنگ‌های خارجی متعلقات فرهنگ شراب یونان مانند ظرف‌ها و جام‌هایی را که در آن شراب ذخیره می‌شد با خرسندی پذیرفتند.

شراب در روم باستان هم نماد طبقه‌ی اجتماعی بود. هنگامی که رومیان، در قرن دوم قبل از میلاد، جای یونانی‌ها را در اقتدار جهانی به دست آوردند، تاک‌ها را از یونان به ایتالیا بردند و مرکز تجارت شراب را جابه‌جا کردند.

مشروبات تقطیری

در این بخش از تاریخ جهان در شش لیوان نوبت به مشروبات تقطیری میرسد. پیشرفت بزرگ بعدی در تولید الکل هم در دنیای عرب رخ داد. اعراب فرایند تقطیر را کشف کردند و این‌گونه فن‌آوری تولید الکل به نقطه‌عطف تازه‌ای رسید و گسترده‌تر شد. اگرچه ابداع آن از سوی اعراب بود اما به دلایل مذهبی در دنیای اسلام رشد نکرد و در اروپا گسترش یافت.

اروپاییان فکر می‌کردند شراب تقطیر شده، به عنوان پیش غذا، التیام‌بخش است. کیمیاگر ایتالیایی، micheal Salernus، پس از خواندن متون عربی  قرن دوازده درباره تقطیر شراب و نمک، شروع به آزمایش بر روی آن کرد. با اینکه نوشیدنی حاصل شده، زیاد خوش‌مزه نبود، ولی خیلی زود به عنوان درمان بیماری‌ها، از بیماری‌های قلبی گرفته تا فلج استفاده می شد.

محبوبیت نوشیدنی‌های الکلی در گسترش نفوذ و تاثیر اروپایی‌ها در جهان هم نقش داشت. یک دلیل مهم آن خواست شدید امپریالیسم بود برای به دست آوردن شکر بود. از شکر در تولید «رام» که نوعی مشروب الکلی است استفاده می‌شد.

اروپایی‌ها پس از استعمار جزایر کاراییب، در زمین‌های این منطقه شکر کشت می‌کردند. اوایل قرن هفدهم میلادی انگلیسی‌ها نیشکر و وسایل درو کردن آن را به باربادوس (در شمال‌شرقی ونزوئلا) بردند و بدین‌گونه شکر تبدیل به مهم‌ترین محصول این جزیره‌ی کوچک شد.  اهمیت شکر و رام در کاراییب چنان بالا بود که مانند پول رایج در مبادلات از آن استفاده می‌شد و حتی از آن برای خرید و فروش برده هم استفاده می‌کردند.

قهوه

یک نوشیدنی تاریخ‌ساز دیگر هم در قرون وسطی توسعه یافت: قهوه. با اینکه اول در دنیای عرب محبوب شد، به سرعت به اروپا هم رفت و در قرن هفدهم در این قاره نیز در حال فراگیر شدن بود.

قبل از فراگیری قهوه، اروپاییان در طول روز آبجو و شراب می نوشیدند. آب معمولا آلوده بود و قابل نوشیدن نبود و یک لیوان شراب یا آبجو نوشیدنی مطمئن‌تری بود.  ولی قهوه چون با آب جوشیده درست می‌شد، همانند الکل مطمئن بود. کسانی مانند دانشمندان، بازرگانان، کارمندان و روشن‌فکران که ترجیح می‌دادند در طول روز تحت تاثیر الکل نباشند و هشیار باقی بمانند، قهوه را ترجیح می‌دادند. ضمن این‌که قهوه به مصرف‌کنندگان نیرو می‌داد و آن‌ها را بیدار نگاه می‌داشت.

قهوه‌خانه‌ها به‌زودی جای می‌خانه‌ها را در جامعه گرفتند و تبدیل به مرکز مناظره‌های سیاسی و آکادمیک شدند. نخستین قهوه‌خانه‌ی انگلیسی در اواسط قرن ۱۷ به‌راه افتاد. برخلاف می‌خانه‌ها که تاریک و چرک بودند، قهوه‌خانه‌ها عموماً نور مناسب و میز و صندلی‌های خوبی داشتند. آن‌ها نخبگانی مانند بازرگانان، دانشگاهیان و متفکران سیاسی را که محیط‌های روشن‌فکری روشن‌تر را از می‌خانه‌های تاریک بیش‌تر دوست داشتند جذب می‌کردند. در نتیجه قهوه‌خانه خیلی زود پاتوقی برای بحث‌های سیاسی شد. در سال ۱۶۶۰ که چارلز دوم در تبعید بود، هواداران و مدافعان بازگشتش به قدرت در قهوه‌خانه‌ها گفت‌وگو و بحث می‌کردند. این بحث‌ها و مناظرات در نهایت نقش مهمی در بازگشت چارلز به تخت سلطنت و پایان کار اولیور کرامول (Oliver Cromwell) داشت . اما خود چارلز دوم اگرچه بازگشت خود را مدیون تلاش جمع‌های قهوه‌خانه‌ای می‌دید از تاثیر این‌گونه جمع‌ها هراس‌ناک شد و حتی تلاش کرد قهوه‌خانه‌ها را تعطیل کند. آزادی بیانی که در این جمع‌ها بود او را آزار می‌داد.

قهوه‌خانه‌ها در دیگر بخش‌های اروپا مانند آمستردام و پاریس هم زیاد شدند. این مکان‌ها پاتوقی بودند که مردم در آن گرد هم بیایند و خبرها و شایعات را رد و بدل کنندو گاهی هم نقشه‌ی انقلابی را بکشند. درواقع، مناظرات و بحث‌های داغی که در قهوه‌خانه‌های پاریس جریان داشت چنان بر انقلاب فرانسه تاثیر گذاشت که بعضی‌ها اساساً دلیل سقوط پادشاهی را همین جمع‌ها می‌دانند. قهوه نوشیدنیِ حلقه‌های فرهنگی در سراسر قاره‌ی اروپا بود.

چای

امروزه مردم دنیا نوشیدن چای را به عنوان یک سنت و رسم انگلیسی می‌شناسند. اما در اصل این چینی‌ها بودند که در قرن هفدهم چای را با کشتی‌های تجاری خود به اروپا فرستادند. بازرگانان چینی معتقد بودند به اجناس اروپایی نیازی ندارند به همین دلیل چینی‌ها در برابر داد و ستد با اروپاییان بسیار مقاومت می‌کردند. اما در اواسط قرن شانزدهم که نظر بازرگانان چینی به تجارت طلا و نقره جلب شد، روابط تجاری چین با اروپا و نخست با پرتغال آغاز شد. ابتدا صادرات ابریشم و ظروف چینی و سپس گسترش روابط با بقیه‌ی کشورهای اروپایی.  آن زمان چای پدیده‌ای نوظهور بود و ابتدا هلندی‌ها چای را وارد اروپا کردند. چای تشریفاتی به حساب می‌آمد و از قهوه گران‌تر بود. حتی در ابتدا به عنوان دارو مصرف می‌شد.

با این وجود چای در بریتانیا به سرعت محبوب شد. در اوایل قرن ۱۷، واردات سالیانه چای بریتانیا حدود ۶ تن بود. در اواخر این قرن، این عدد به ۱۱.۰۰۰ تن رسید و این، غیر از مقداری ست که قاچاقی وارد کشور می‌شد و احتمالا این عدد را دو برابر می کرد.

چرا بریتانیایی‌ها این‌چنین چای را دوست داشتند؟ بخشی از این علاقه به‌خاطر این بود که چای در بین طبقه اشرافی و سلطنتی مد بود. وقتی قیمت چای به حد منطقی تری رسید، طبقات پایین هم برای اینکه اشرافی به نظر بیایند، چای می نوشیدند. خیلی سریع، کشور پراز چای‌خانه و باغ‌های چای شد. چای مخصوصا بین زنان محبوب شد در آن زمان ورود زنان به قهوه‌خانه‌ها ممنوع بود اما امکان استفاده از چای در خانه آسان و مهیا بود و به همین دلیل زنان انگلیسی به این نوشیدنی جذب شدند. این رونق چای در انگلستان تازه اول داستان چای بود و با افزایش مستعمره‌های انگلیس در دنیا، چای هم جهانی شد. صنعت چای به قدرتی جهانی تبدیل می‌شد که خودِ این موضوع به گسترش سلطه‌ی بریتانیا در نقاط مختلف زمین کمک می‌کرد.

تا قرن هجدهم، قهوه به تدریج بازی را به چای می‌باخت. با تبلیغی که بریتانیا می‌کرد چای جایِ قهوه را در محیط‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها گرفت و این تغییر هم‌زمان با انقلاب صنعتی بود. یا شاید حتی تاثیرگذار در آن. چای هم مانند قهوه به کارگران کمک می کرد بیدار بمانند. ولی اثر مهم دیگر نوشیدن چای، اثر آنتی‌باکتریال آن و کم شدن بیماری‌هایی بود که منشا آنها آب بود. کارگران صنعتی برتانیا حالا می ‌توانستند بدون نگرانی از شیوع بیماری‌ها در خانه‌های شلوغ و پرجمعیت بخوابند. در نتیجه کارگران بیشتری می توانستند در کارخانه کار کنند. و نیروی کار بیشتر یعنی کارخانه‌های بیشتر و رونق صنعت.

مادران شیرده هم به لطف چای، شیر سالم‌تری به نوزادان می دادند که این خود مرگ و میر نوزادان را کاهش داد و جمعیت طبقه کارگر را بیش‌تر از پیش کرد.

با افزایش مصرف چای و اهمیت آن در زندگی، کارخانه‌داران بریتانیایی برای تولید بیشترچای، ابداعات و نوآوری‌های صنعتی کردند و چای به تنهایی هم باعث رشد صنعتی شد. مثلا شرکت Wedgwood  در تولید انبوه چای پیش‌رو شد.

در همان دوران، چای به کمپانی «هند شرقی» کمک می‌کرد که یکی از قدرت‌مندترین شرکت‌ها دنیا شود. هند شرقی مسئول تامین چای بریتانیا بود و درآمد آن حتی از خود دولت هم بیش‌تر شده‌ بود. این قدرت طبعاً کمپانی هند شرقی را چنان توان‌مند کرد که حتا بتوانند روی سیاست‌گذاری‌های مالیاتی تاثیر بگذارند. نمونه‌ی این تاثیر وضع قانون (Act) در سال ۱۷۷۳ است. این قانون کمپانی هند شرقی را از مالیات صدور چای به آمریکا معاف می‌کرد. در ازای آن تاجر محلی آمریکایی بود که می‌بایست مالیات را به دولت بریتانیا پرداخت کند و در نتیجه تاجر آمریکایی هم ناچار بود این مبلغ را از قیمت فروش چای تامین کند و از مصرف‌کننده‌ی نهایی بگیرد.

اعتراضات و بایکوت‌ها در Tea Party  بوستون به اوج خود رسید. مالیات چای، یکی از مالیات‌های ناعادلانه‌ای بود که به امریکایی‌ها تحمیل شده  و از جمله انگیزه‌های اعتراض آمریکایی‌ها بود. در این اعتراض‌ها مردم کشتی شرکت هند شرقی را تخریب کردند که واکنش تند بریتانیا را به دنبال داشت. و در نهایت این موضوع هم به راه افتادن جنگ‌های استقلال آمریکا منجر شد. جنبش‌ تی-پارتی بوستون اتفاقی مهم در تاریخ آمریکا است که نمونه‌ی معاصر آن نیز درواقع به همان جنبش قرن هجدهم ارجاع می‌دهد.

سودا (نوشیدنی‌های گازدار غیرالکلی)

حدود یک قرن بعد یک نوشیدنی دیگر باز هم در ایالات متحده پیش‌گام شد: سودا

Joseph Priestly، روحانی و دانشمند بریتانیایی نخستین کسی بود که فرایند حل کردن گاز در آب را کشف کرد و بدین ترتیب سودای گازدار را اختراع کرد.

ابتدا مردم از نوشیدنی گازدار priestly برای مقاصد دارویی استفاده می کردند چون بسیار شبیه به آب چشمه بود. ولی در امریکا مردم بخاطر مزه‌ی آن  شروع به نوشیدنش کردند.

سودا خیلی زود به عنوان یک نوشیدنی تروتازه کننده شناحته شد و بعد از اینکه آقای Benjamin Silliman ، پروفسوری در دانشگاه Yale، در سال ۱۸۰۵ بطری کردن نوشیدنی‌ها را ابداع کرد، محبوبیتش بیشتر و بیشتر شد. در سال ۱۹۰۹ یک فروشنده سودای بطری شده، دستگاهی اختراع کرد که مشتری بتواند مستقیم از آن سودا بگیرد. جدِ اولیه‌ی دست‌گاه‌های نوشابه‌ساز که امروزه در رستوران‌ها وجود دارد.

آمریکایی‌ها با سودا ابداعات زیادی انجام دادند. مثلاً به آن شربت‌های میوه‌ای اضافه کردند و مزه‌ی آن را ارتقاء دادند. اما مهم‌ترین ابتکار آن‌ها با سودا را داروساز زرنگی در جورجیا به نام pemberton انجام داد. این ابتکار معروف‌ترین سودای جهان را درست کرد: کوکاکولا

او که در مجله‌های داروشناسی درباره‌ی «کوکا» و خواص آن مقاله‌هایی خوانده‌بود، به مخلوط کوکا و سودا شراب هم اضافه کرد و نوشیدنی‌ای اختراع کرد که نام آن را شراب فرانسوی کوکا french coca wine گذاشت. اما این همزمان شد با دوران محدودیت و ممنوعیت الکل در امریکا و  Prohibition movement و واسه همین وی سراغ نسخه بدون الکلِ این نوشیدنی رفت و به تدریج او این نوشیدنی را تغییر داد و به نوشیدنی معروف دنیای امروز رسید. Pemberton نوشیدنی اش را به نام کوکاکولا و به عنوان نوشیدنی‌ای نیروزا و مقوی تبلیغ می‌کرد اما با بازاریابی فوق العاده هوشمندانه و زیرکانه‌اش، کوکاکولابه سرعت به عنوان نوشیدنی ای که رفع خستگی می کند (refreshment) محبوب شد. در واقع او فکر می‌کرد دو حرف C در تبلیغات شکل خوبی خواهد داشت و به همین دلیل این اسم را انتخاب کرد. او کوکاکولا را با نمونه‌های مجانی، پوسترها و بنرها به همه جا می‌فرستاد و همه را از نوشیدنی شیرین و گازدارش باخبر کرد. استراتژی او بسیار کارآمد بود و و فروش محصول از ۲۰۰ گالن فروش ماهانه در آتلانتا در سال ۱۸۸۷ به ۷۶.۰۰۰ گالن در سال ۱۸۹۵ رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *