۴ گیاه پرخاصیت خراسان

4common-medicine-plants

بسیاری از گیاهان دارویی رو میشه محیط اطراف پیدا کرد، اما ازونجایی که شاید خیلیا گیاهان دارویی رو نشناسن بی توجه از کنارشون رد میشن. امروز قصد داریم ۴ گیاه پرخاصیت خراسان رو براتون معرفی کنیم که در اکثر مناطق این استان یافت میشن و امیدواریم منبعد به محیط اطرافتون با توجه بیشتری نگاه کنین.

طبیعت مجموعه ای از گیاهان دارویی شگفت انگیز  را به ما برکت داده، که باید اونها رو بشناسیم و ازشون بدرستی استفاده کنیم. البته این گیاهان را می توان در خارج از استان ما نیز یافت، از آویشن و اسطوخودوس گرفته تا گل های خوشرنگ بومادران.

جالبه بدونین از گیاهان میشه به روش های مختلفی برای بهبود سلامت خودمون استفاده کنیم. در واقع گیاهان می توانند این قدرت را به ما بدهند که بتوانیم سالم تر زندگی کنیم ، تا شاید ما بهترین و پر جنب و جوش ترین نسخه های خودمون باشیم!

گیاهانی که من در این لیست آوردم ،می تواند یک شروع  دوست داشتنی باشه! لازمه قبل هر چیز لازمه بگم این لیست فقط گیاهان کویر و گونه های مربوط به اون رو شامل میشه که من چندین مورد از نکات مختلف درباره هر گیاه  را برای هرکدام در نظر گرفتم که به شما کمک میکنه تا بیشتر با آنها آشنا بشید:

آویشن(Thyme)

ویژگی های آویشن

بخش های قابل استفاده: برگ، گل، و ساقه گیاه
شکل ظاهری: به صورت بوته خودرو با ارتفاع نهایتا ۱۰ سانتی متر، که بوی نسبتا تندی داره.
محل رویش: در دامنه کوه ها و دره ها.

آویشن طبق گفته ها از یک کلمه یونانی به معنی بخور گرفته شده و یونانیان قدیم از بخور آویشن زیاد استفاده میکردن. نکته قابل توجه اینه که بخور این گیاه برای گرفتگی عضلات خیلی مفیده و بالاترین اثر درمانی این گیاه، استفاده بصورت بخور هست.
از آویشن برای کاربردهای درمانی، آشپزی و حتی لوازم آرایشی بهداشتی هم استفاده میشه. و بطور کلی برای بازکردن راههای تنفسی، نفخ معده ، سوزش سردل یا اصطلاحا ترش کردن بسیار مفیده.

اسطوخودوس(Lavandula angustifolia)

ویژگی اسطوخودوس

بخش های قابل استفاده: برگ، گل، و ساقه گیاه
شکل ظاهری: به صورت خودرو به رنگ قهوه ای یا قهوه ای متمایل به بنفش با ساقه های بلند و برگ های کم
محل رویش: دره ها و تپه های شنی

اسطوخودوس یک مسکن خواب آور قوی است که خوردنش آرامش روانی بهمراه داره. همچنین این گیاه ثابت شده که این گیاه باعث کاهش کلسترول میشه و خاصیت ضد چربی داره. بیشترین مقدار استفاده از این گیاه در عطرسازی و مصرف بصورت دمنوش هست که طعم و عطر خاصش میتونه خیلی لذت بخش باشه.

کاکوتی(Zizphora tenuior)

ویژگی کاکوتی

بخش های قابل استفاده: گل و برگ ها
شکل ظاهری: به صورت گیاه خودرو با ارتفاع نهایتا ۵ سانتی متر و برگ های بنفش و گل های کوچک آبی رنگ
محل رویش: نواحی هموار و دشت ها، ارتفاعات پست کوه ها

کاکوتی در بیرجند و اطراف آن در فصل بهار جزو اولین گیاهان دارویی هست که دیده میشه. و تقریبا بیشتر مردم منطقه اونو به دلیل خواص دارویی و همچنین ادویه مناسب ماست و دوغ جمع آوری و خشک میکنن. این گیاه یک هضم کننده قویه و برای ناراحتی های گوارشی خیلی مفیده.

بومادران(Achilla millefolium)

خواص بومادران

بخش های قابل استفاده: خوشه گل ها
شکل ظاهری: گیاه خودرو با برگ های بدون دمبرگ، دراز و پوشیده از کرک و گل های زرد رنگ
محل رویش: دشت ها و نواحی کوهستانی

بومادران با کاربرد هایی مثل ادویه آش، و گیاه دارویی خاص برام خانم ها شناخته میشه. در طب محلی گفته میشه برای افرادی که فشار خون بالا دارن هم مفیده و همچنین برای رفع بی اشتهایی  و ناراحتی های گوارشی اثر خوبش به اثبات رسیده.این گیاه رو میشه در ماه های اردیبهشت و خرداد در بیشتر مناطق خراسان پیدا کرد.

لطفاً توجه داشته باشین که اگرچه بسیاری از گونه های موجود در این لیست، گیاهان دارویی معمولی بی خطر هستن، اما همیشه بهتره از یک  مرجع استفاده کنین و برای شناسایی و اطمینان  از خواص هر گیاه حتما با یک فرد متخصص صحبت کنین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *